V letošním roce 24letý půlkař pražské Slavie se na včerejší start postavil s ostřílenými soupeři (Sowinki, Bube, Osagie), k jejichž osobním rekordům pod otevřeným nebem (1:43.37 až 1:45.32) i v hale lze přiřadit visačku nejvyšší kvality.
Halové závody však mají své specifikum, Filip se zvučných jmen rozhodně nezalekl a připravil nám skvělou podívanou. „Do závodu jsem nastupoval celkem v pohodě. Vyspal jsem se celkem dobře, nejsem příliš nervózním typem běžce. Naopak, někdy bývám příliš klidný a potřeboval bych před startem o něco více nabudit. Závod mi zařídil Alfons Juck, jenž mě oslovil po loňském MS v Birminghamu, kde jsem startoval ve štafetě. O startu jsem se ale dověděl až na poslední chvíli (ve středu) a bylo prima, že jsem sem mohl odletěl společně s Pavlem Maslákem. Jsme ubytováni na stejném pokoji. S výsledkem jsem spokojený, ale naplno si jej uvědomím až se trochu protáhnu a uložím do postele. Lepší závod jsem si nemohl přát.“ (úsměv)
Předstartovní klid se Filipovi vyplatil. Přestože nastupoval do závodu s nejpomalejším osobním rekordem, ihned po seběhu se zařadil na 3. místo za vodiče a Švéda Kramera. Vodič odstoupil po 400 metrech. Český reprezentant proběhl dvoustovkou za 25.8, polovinou závodu na hranici 52 sekund, na šestistovce ukázaly stopky mezičas 1:19.0. Druhou pozici udržel až do cílové rovinky, kde se před něho posunul Američan Sowinski. Filip Šnejdr si výkonem 1:47.01 posunul halové maximum o 45 setin sekundy! Výsledky
Jak vnímal závod držitel čtvrtého nejrychlejšího evropského času letošní sezóny? „Před každým startem si dávám výkonnostní cíl, tentokrát jím bylo zařadit se na čtvrté místo v českých dlouhodobých halových tabulkách před Lukáše Vydru (1:47.12). Jsem moc rád, že to vyšlo. Věděl jsem, že stačí běžet v klidu a vepředu a pak mohu porazit kohokoliv. Přišlo mi to o něco jednodušší než se v závěru někoho pokoušet složitě předbíhat. Rychlé tempo mi vyhovovalo, mám rád závody, kde mohu běžet rychle od začátku až do konce. Běželo se mi velmi dobře, ale poslední dvoustovka mohla být o něco rychlejší. Atmosféra byla skvělá a byl jsem za to rád. Ve vyprodané hale bylo slyšet 5000 diváků mnohem více, než by tomu bylo venku.“
Český reprezentant stačil ve včerejším závodě sledovat i mezičasy. „Nevím, jestli je to dobře, ale mám pocit, že to moje výkony příliš neovlivňuje. Když jsem na šestistovce zahlédl Kramerův mezičas (1:18.75), proběhlo mi hlavou, že pokud nevytuhnu, tak mohu zaběhnout celkem dobrý čas; při letním osobáku (1:45.56) jsem šestistovkou probíhal za 1:18.5. Mám halové závody rád, zatáčky mi vůbec nevadí a půlka mi tam uteče mnohem rychleji. Výhodou letních startů je možnost zaběhnout si rychlejší čas. (úsměv) Halová sezóna je celkem krátká a i letos se na ni v přípravě trochu zaměřujeme, ale není to nic dramatického. (úsměv) Trenér mi naznačil, že ji v příštím roce pravděpodobně vynecháme a budeme se soustředit více na letní závody.“
NA ÚVOD SEZÓNY OSVĚDČENÁ TROJKOMBINACE (DVOJSTART A VÍDEŇ)
Loňský nejrychlejší český půlkař půlkař zahájil halovou sezónu 18. ledna náročným dvojstartem na 1000 a 500 metrů (2:25.96 – 1:03.27). „Stejnou kombinaci jsem absolvoval i loni. V letošním roce jsem běžel kilometr na finiš a na start pětistovky se postavil po 40minutové pauze. A to bylo tak akorát. (úsměv) Pět minut před startem jsem se nemohl rozběhnout, ale v samotném závodě to bylo překvapivě dobré. I pětistovku jsem běžel tak trochu na finiš. Zařadil jsem se za Martina Tučka a čekal na poslední stovku. Ale musím se přiznat, po doběhu jsem byl rád, že to mám za sebou.“ (úsměv)
Po dvojstartu se Filip postavil na start půlky ve Vídni (1. místo – 1:47.99). „Vždycky jsem raději, pokud mám někoho před sebou až do závěrečné fáze závodu. V Rakousku odvedl vodič velmi dobrou práci, ale posledních 350 metrů jsem už běžel sám. Loni jsem na stejném mítinku dosáhl o půl sekundy rychlejšího času, ale věděl jsem, co se odběhaných tréninků týče, že jsem na tom o něco lépe…“
Filipův závodní program je celkem náročný – před HME ho čekají ještě tři půlky „Těším se na ostravský mítink CZECH OSTRAVA INDOOR, ale ještě předtím odletím příští týden na středeční mítink do španělského Sabadellu. Pravděpodobně nepůjde o příliš rychlý závod, ale spíše o možnost zazávodit si s kvalitními soupeři. Běžet v balíku si vyzkouším i na MČR, myslím, že se mi to na ‚Evropě‘ může hodit.“

Filip Šnejdr s trenérem Petrem Novotným
„VYHOVUJE MI PESTRÁ PŘÍPRAVA“
Filipovým trenérem je od počátku jeho kariéry (2012) Petr Novotný. „Přípravu zaměřuje na čtvrtku a půlku, je hodně pestrá, a to mi vyhovuje. (úsměv) Přestože půlkaře připravoval naposledy před deseti lety. Tempo osmistovky jsem letos odběhal maximálně v sériích v 200–300metrových úsecích. Co se týče posilování, věnuji se mu méně než sprinteři z naší skupiny. Ale kdybych to měl porovnat s jinými českými půlkaři, tak o dost více. Někteří moji soupeři neposilují vůbec, případně se věnují kruhovým tréninkům. Jenže vynechávají speciální cviky s vyššími váhami v posilovně, a to je možná chyba.“
Kdo je nejčastějším Filipovým sparingpartnerem? „Před dvěma lety se mnou začal běhat Jan Murín (osobní rekord na 800 m – 1:50.96). Po roce si však dal jednosezónní pauzu a já tak loni odběhal velkou část náročnějších tréninků sám. Neměl jsem s tím problém, ale byl jsem rád, když se Honza po roce k běhání vrátil a hodně mi pomohl v podzimní i halové přípravě.“
Běžečtí fanoušci pravděpodobně netuší, že Filipova příprava byla na konci loňského roku narušena zdravotními problémy. „V polovině prosince mě čtyři dny potrápila zvýšená teplota. Následoval týden tréninku, kdy jsem se vracel zpět, jenže opět se na několik dní přihlásily teploty. Narušilo mi to čtrnáct dní přípravy. Dokonce jsem kvůli tomu musel vynechat náš tříkilometrový test (2 km lehce + 1 km naplno). Před třemi týdny jsem vůbec netušil, zdali mi to na závodech poběží.“
PROFÍKEM I STUDENTEM
Je držitel historicky pátého nejrychlejšího českého času (1:45.56) běžcem s profesionálními podmínkami? „V loňském roce jsem měl od USK smlouvu na poloviční úvazek, ale od nové sezóny jsem u nich díky loňským výsledkům zaměstnán na plný úvazek. O přestupu ze Slavie neuvažuji, vedení USK na mě nijak netlačí.“
Kromě sportu se Filip věnuje studiu na Institutu ekonomických studií, spadajícím pod Karlovu univerzitu. Jde mu tato kombinace k duhu? „Studuji prezenčně, ale naštěstí nemáme povinnou docházku. Ale ono to až tak jednoduché není, ta škola by byla těžká i v případě, kdybych nesportoval. Budu rád, pokud dodělám po pěti letech bakaláře, ale naštěstí už mi chybí jen jeden předmět. A poté musím napsat a obhájit bakalářku. Tahle kombinace mi celkem vyhovuje – učím se doma a nemusím nikam chodit. To sice lze považovat za odpočinek, ale pokud u toho sedím mezi tréninky čtyři hodiny, tak se pak při druhé fázi hůře rozbíhám.“ (úsměv)

V roce 2017 vybojoval Filip 5. místo na ME do do 22 let
NA HME S POKOROU
Na halovém evropském šampionátu bude patřit držitel letošního nejrychlejšího českého času k adeptům na finále, ale co je sympatické, klade si postupné cíle. „Rád bych postoupil alespoň do semifinále, jenže podobný cíl jsem měl i loni na ME v Berlíně… Taktické závody se mi běhají o něco hůře, a pokud jsem v minulosti postoupil (ME do 22 let /rok 2017, 5. místo/, Světová univerziáda /rok 2017, 7. místo/), tak jen hodně těsně. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Přemýšlím i o finále, uvidíme, v jaké budu formě. Ale o tom si popovídáme s trenérem až za čtyři týdny.“ (úsměv)
Záznam z úspěšného závodu v Karlsruhe si můžete prohlédnout na YouTube.
Výkonnostní vývoj Filipa Šnejdra (nar. 16. 4. 1995, výška / hmotnost: 181 cm / 71 kg) v běhu na 800 metrů:
Rok věk výkon halový výkon
2014 (19 let) 1:54.98 1:58.14h
2015 (20 let) 1:52.92 1:50.84h
2016 (21 let) 1:48.98 1:50.00h
2017 (22 let) 1:47.08 1:49.40h
2018 (23let) 1:45.56 1:47.46h
2019 (24 let) 1:47.01h
Fotografie: archiv Filipa Šnejdra