SIMONA VRZALOVÁ: V Ostravě se pokusím o český rekord i na patnáctistovce

Pátá mílařka z letního berlínského ME 2018 se v neděli v Liévinu postavila na start závodu na 1000 metrů. V cíli se mohla radovat z nového českého rekordu (2:39.25), ale cesta k tomuto výkonu nebyla rozhodně jednoduchá.

ZLOM PŘIŠEL 300 METRŮ PŘED CÍLEM

Původně měl být závod odstartován ve 22:20, ale časový pořad nabral 25minutový skluz. „Pořadatelé nás nechali třicet minut zavřené v call roomu (svolavatelně), a přestože jsem spíše noční živel a chodím spát spíše později, závodit tak pozdě večer mi příliš nevyhovuje.“ (úsměv) Tři největší Simoniny soupeřky začátek závodu neskutečně přepálily. „První dvoustovku absolvovaly za 27 sekund, já o 3 sekundy pomaleji. A to jsem chtěla začít za 31 sekund… Prvních 700 metrů se mi běželo hodně špatně měla jsem strašně tuhé ruce a do mysli se vkrádaly myšlenky, že to zabalím. Jenže to jsem až na jednu výjimku nikdy neudělala. Snažím se dostat do cíle, i kdybych měla dolézt po čtyřech.“

První letošní závod na patnáctistovce absolvovala Simona v Bratislavě (4:15.70)

V okamžiku, kdy závodnicím chybělo do cíle 300 metrů, nastal zlom. „Od té chvíle to najednou běželo moc dobře. Pomyslela jsem si, že do cíle zbývá už jen kolo a půl a že to prostě musím vydržet. Soupeřky jsem začala postupně stahovat, a kdyby byl závod o něco delší, tak jsem mohla ještě některou z nich předběhnout. V cíli jsem se po tom strašném začátku cítila kupodivu celkem v pohodě a měla pocit, že bych mohla za pět minut běžet znovu.

Výsledky: (1.) G. Dibaba (ETH, světová rekordmanka na 1500 m pod otevřeným nebem) 2:37.40, (2.) W. Nanyondo (UGA) 2:37.80, (3.) R. Arafi (MAR) 2:38.21, (4.) S. Vrzalová (CZE) 2:39.25, (5.) H. Freweyni (ETH) 2:40.89, W. Verstegeen (NED) 2:41.37

S trenérem jsme cílili na český rekord Lenky Masné (2:42.05). Zdálo se nám to celkem reálné, protože já už běžela i na tréninku kilometr za 2:42. Pokud bych měla svoje očekávání ještě více upřesnit, věřila jsem ve výkon pod 2:40. Trenér byl ještě větším optimistou, věřil ve výkon o 2–3 sekundy rychlejší. Věřím, že při rovnoměrnějším tempu by byl takový čas v mých silách. Přesto jsem s tímto výkonem spokojená a co mě těší, před zítřkem (rozhovor proběhl včera – pozn. autora.) mě nebolí nohy a necítím žádnou únavu.“

Diváckou atmosféru si 30letá běžkyně moc pochvalovala. „Diváci byli neskuteční, ale soupeřky byly před startem dost uzavřené a nechtěly komunikovat. Možná už řešily v hlavě finanční prémie. Já o tomhle vůbec nepřemýšlím a snažím se být před startem v pohodě. Na významných závodech prohodím bez problémů pár slůvek spíše s krajankami. Musím se přiznat, že tak nádhernou halu, jaká je v Liévinu, jsem nikdy předtím neviděla. Všichni atleti byli ubytováni ve vysokoškolských kolejích hned vedle haly. Stačilo vyjít ven a za pár okamžiků jsem se mohla rozcvičovat na čtyři metry širokém tartanovém oválu, umístěném pod halou.“

NA ÚVOD SEZÓNY TŘI VÍTĚZSTVÍ

Nejlepšímu českému výkonu Simony Vrzalové předcházely tři halové starty. Premiéru viděla 24. ledna Ostrava, kde se české želízko pro HME představilo na osmistovce. „Šestistovku mi odtáhl mužský vodič v čase 1:30, ale v závěrečném okruhu jsem totálně vytuhla. První závody sezóny mi příliš nevycházejí, ale že to bude tak strašné, to jsem opravdu nečekala. Trenér tenhle závod vnímal spíše jako takový test. A asi i on očekával o něco lepší výkon než 2:05.36.

O tři dny později absolvovala Simona patnáctistovku v Bratislavě (4:15.70). „Iveta Putalová mi měla rozběhnout osmistovku v rozmezí 2:10–2:12, ale doběhla tam za 2:20. Když jsem ten mezičas spatřila na světelné tabuli, tak už jsem v příliš kvalitní výkon nevěřila. Poslední tři kola jsem už běžela na čele sama, i když se mě ještě chvilku držela Britka Prattová (4:19.77).“

CZE GBR
Simona Vrzalová a Aimee Prattová

Třetí vítězství v letošní halové sezóně vybojovala Simona 4.února na mítinku ve Stockholmu. „Vodička měla za úkol rozběhnout osmistovku za 2:10 – 2:12. Hned po startu se za ní zařadila Etiopka Embayeová, ale po 50 metrech se začala ohlížet a zpomalovat. Nedalo mi to, šla jsem před ní a ostatní soupeřky nasazené tempo neakceptovaly. Vodička svůj výkon splnila (800 m – 2:12), poté odstoupila a já si musela zbytek závodu opět odtáhnout sama. Soupeřky si pravděpodobně myslely, že mě doběhnou, ale nedoběhly. (úsměv) Žádný letošní závod tedy nebyl ideální, tak doufám, že to vyjde na mítinku OSTRAVA INDOOR GALA.“ (úsměv)

 

PADNE ČESKÝ REKORD?

Čeští diváci se dnes mohou těšit na ohromně zajímavý závod. Startér vypustí mílařky na trať v čase 17:03. „Rozhodnutí, jak rychle závod rozběhnout, nechali organizátoři na mně. S trenérem jsme domluveni, že vodička rozběhne 800 m za 2:082:09. Ve startovce jsou tři soupeřky s halovým osobákem pod 4:10 a čtyři běžkyně na výkonnostní úrovni 4:104:12, včetně Diany Mezulianikové s Kristiiny Mäki. Nejnebezpečnější bude Sophia Ennaouiová (OR 4:01.00, 4:06.59h), u níž předpokládám, že se bude držet za mnou a v závěru mě předběhne. (úsměv) Závody v rychlém sledu mi nevadí, protože jsem občas zvyklá absolvovat v přípravě až tři těžší tréninky za sebou. Ale jak na tom budu, to ukáže až samotný závod.“

S trenérem Augustinem Šulcem myslíme na český halový rekord Ivany Kubešové 4:06.22, ale to by muselo všechno klapnout na jedničku (tempo, forma, soupeřky). Start před domácím diváky sebou přináší o něco více předstartovní nervozity, než tomu bývá na mítincích v zahraničí, ale věřím, že mi podpora českého obecenstva na trati pomůže.“ Halový osobní rekord Simony Vrzalové má hodnotu 4:10.04.

POMOC REPREZENTAČNÍ KOLEGYNI A REÁLNÉ AMBICE PRO HME

O víkendu Simonu čeká ostravské mistrovství republiky, kde měla původně v plánu startovat na patnáctistovce. Nakonec však poběží osmistovku. „Kateřina Hálová mě poprosila, jestli bych jí mohla pomoci v pokusu o limit pro halové mistrovství Evropy. Pokud si dostanu do finále nic není jisté tak jí odtáhnu celý závod.“

Dva týdny po mistrákách již přijde na řadu HME, kam odjede česká mílařská jednička s reálnými ambicemi. „Na prních velkých soutěžích (HME, MS, HMS) jsem byla hodně vystresovaná, ale postupem času jsem si na to zvykla a předstartovní stavy už tak intenzivně neprožívám. Na dvou velkých halových šampionátech jsem zatím byla pokaždé vyřazena v rozběhu, na letošním HME bude mým hlavním cílem postup do finále.“ Jaký typ závodu Simona upřednostňuje? „Někdy mi více sedne rychý závod, jindy taktický, ale pokud bych si měla vybrat, dávám přednost spíše první variantě.“

Na středních tratích zůstane česká reprezentantka i v letní sezóně. „Mám je mnohem raději než trojku a pětku. O přechodu na delší tratě budeme s trenérem uvažovat až v okamžiku, kdy začnu stagnovat na půlce a patnáctistovce.“

Příprava na letošní sezónu probíhala v podobném duchu jako v předchozích letech. „Malý rozdíl vidím jen v tom, že jsem odběhala většinu tréninků o něco rychleji. Nejobtížnějším tréninkem byly 4 série 1000 m – 500 m (pauzy 3 min. mezi úseky, 5 min. mezi sériemi) v časech 2:582:52 a 1:22–1:21 (postupně se zrychlovalo). Od začátku tréninkového období se cítím po zdravotní stránce celkem v pohodě. Malé bolístky sice občas přicházejí, to už k vrcholovému běhání patří, ale naštěstí mi žádné omezení tréninku nezpůsobily.“

A ještě jedna dobrá zpráva od Simony Vrzalové. „Od října mám od ostravského Centra individuálních sportů (CIS) plně profesionální podmínky, ale pokud zavítám dvakrát měsíčně do Českého Těšína, zajdu pomoci rodičům do večerky. Ale žádné peníze za to nechci. Je to pro mě skvělé odreagování. Nakupuje tam spousta zákazníků, kteří mě rádi vidí, a já si s nimi pokaždé moc ráda popovídám.“

Dnes po 17. hodině jistě budou všichni sedět u televizní obrazovky a držet bezprostřední běžkyni palce. Věřme, že nám Simona připraví krásný atletický zážitek.

Fotografie: archiv Simony Vrzalové

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s